Какво е микрофонен предусилвател и защо е важен?
Микрофонният предусилвател е аудио устройство, чиято основната цел е да усили сигнала от микрофона, преди той да стигне до записващото устройство или друга апаратура като например усилвателите или миксинг конзолата.
Обикновено звукът на микрофоните и инструментите е слаб и почти неизползваем. За да се преодолее този проблем, е необходим предусилвател, който да усили звука и да го вкара в линейно ниво, без да създава нежелани шумове и смущения. Това го прави задължителен елемент за създаване на аудио с високо качество. Изборът на качествен предусилвател допринася значително за постигане на желания краен резултат, добавяйки обем на звука, характер на тоновете и пространственост на цялостния запис.
Видове предусилватели
По форма - вградени / интегрирани / външни и вътрешни
- Вътрешният микрофонен предусилвател е интегриран в друго устройство, като например микрофона, миксера или стерео системата. Те са проектирани да усилват звука по чист начин (вижте подробности за този тип по-долу).
- Външният предусилвател е отделно устройство, съдържащо предусилвателни вериги. Счита се, че те звучат по-добре и имат допълнителни характеристики извън усилването на звука, като например модификации на тембъра. Този вид предусилватели може да имат вградени еквалайзери, аналогово-цифрови преобразуватели, както и компресори, контролиращи динамиката на сигнала.
По дизайн на електронната верига - лампови, полупроводникови или хибридни
- Ламповите предусилватели се използват за усилване, но също и за изкривяване на звука, за да се постигне хармонично тонално насищане.
- Полупроводниковите предусилватели използват електроника като транзистори, резистори и диоди, за да усилят сигнала. Те произвеждат чист и ясен звук без почти никакви смущения.
- Хибридни - съдържат както лампови, така и полупроводникови вериги.
По звук - чисти или оцветени
- Чистите предусилватели усилват звука на определеното ниво, изолирайки нежелания шум. По принцип, усилването на сигнала означава усилване и на фоновия шум. Основната цел на чистите предусилватели е да усилят входящия сигнал, изключвайки фоновите шумове, за да се възпроизведе оригиналът без промени и тонални оцветявания. В съвременната аудио индустрия, технологията на тези устройства е толкова развита, че те са широко използвани, и допринасят за пълното разгръщане на потенциала и характера на микрофонната техника.
- Оцветяващите предусилватели добавят характер към звука. Дълго време, изкривяването на звука или фоновия шум, който остава след обработването на сигнала, се смяташе за неприемлив. Днес обаче, все повече тези дефекти започват да стават търсени ефекти. Счита се, че те обогатяват качеството на звука като му добавят хармония, цвят, пространственост, характер, топлина и мекота, което го прави уникален. Може да се каже, че както всеки микрофон има свой собствен звук, такъв имат и микрофонните предусилватели.
Основни характеристики
- Входове и изходи
- XLR микрофонен вход (поне един, ако се изискват повече функционалности, трябва да има повече входове)
- hi-Z директен инпут (DI) – вход за свързване на електрическа или бас китара
- Някои външни предусилватели включват и линейни входове – балансиран и небалансиран
- XLR линеен изход
- Гейн контрол или волюм контрол (AGC или AVC, A значи Автоматичен) – целта му е да поддържа или контролира изходното ниво, въпреки вариациите на сигнала на входа. Използва се за настройка на гейна и средното ниво на звука на изхода, за да балансира разликите в силата на получения сигнал.
- Ключ за фантомно захранване – нарича се фантомно захранване, тъй като няма видим външен източник или специален кабел за захранване на кондензаторни микрофони. Всъщност, микрофонът се захранва от същия входящ кабел, който пренася аудио сигнала.
- Ключ за обръщане на фаза (полярност) – при използване на няколко микрофона служи за обръщане или разменяне на фазата на сигнал, така че и двата сигнала да са в еднаква фаза.
- Low cut/ High-pass филтър – този филтър позволява само на определени високи честоти да преминават през него и намалява сигналите с честоти по-ниски от зададената граница.
Както виждате, има голямо разнообразие от микрофонни предусилватели с множество конфигурации и характеристики. Без значение дали се използват за студио или лайв, предусилвателя винаги е задължителен за подсилване на звука.